Klucze do długoterminowego sukcesu w związku Jak sprawić, by Wasza miłość trwała.

Większość z nas chce się spotkać i osiedlić z „właściwą” osobą i utrzymać ten związek na dłużej. Jednak 53 procent małżeństw w USA kończy się rozwodem, wraz z 48 procentami w Kanadzie, 47 procentami w Wielkiej Brytanii i 43 procentami w Australii.

1. Czy ufasz swojemu partnerowi?

Zaufanie jest pierwszym i być może najważniejszym wskaźnikiem długoterminowego sukcesu relacji. Bez zaufania żaden z pozostałych sześciu kluczy nie będzie miał większego znaczenia. Zadaj sobie następujące pytania: Czy Twój partner jest ogólnie wiarygodny i niezawodny? Czy możesz liczyć na swojego partnera jako „kamień” w swoim życiu? Czy grasz tę samą rolę dla swojego partnera?

Dla niektórych zaufanie jest sprawą skomplikowaną. Niektórzy ludzie ufają ślepo, podczas gdy inni mają problemy z zaufaniem. Oceń wiarygodność swojego partnera na podstawie nie udowodnionych obietnic lub pobożnego życzenia, ale na podstawie solidnej ogólnej wiarygodności.

2. Czy Ty i Twój partner jesteście zgodni w wymiarach intymności?

Autorzy Ronald Adler i Russell Proctor II zidentyfikowali cztery sposoby, dzięki którym możemy czuć się blisko związani z naszym znaczącym drugim. Cztery wymiary intymności to: działania fizyczne, emocjonalne, intelektualne i wspólne.

Przy każdym wymiarze ranguj, czy jest to „musi” mieć, „powinno” mieć, czy „może” mieć dla ciebie w swoim romantycznym związku.

Po udzieleniu odpowiedzi poproś partnera o ocenę; lub samodzielnie, określ, w jaki sposób Twój partner uznałby za priorytetowe. Im więcej kombinacji „musisz-musisz” i „musisz-trzeba” między tobą a partnerem, tym większa możliwość intymnego związku. Ponieważ relacje nie są statyczne, para może ewoluować w wymiarze intymności. Poznanie siebie nawzajem i łączenie się w sposób ważny dla obu partnerów pomaga zapewnić długoterminowy sukces relacyjny.

3. Jaki typ osoby pojawia się w tobie w związku?

Rozważ przyjaciół w swoim życiu. Czy różni przyjaciele wydobywają z ciebie różne strony? Być może jesteś bardziej powściągliwy w stosunku do jednego, a bardziej rozwlekły w stosunku do drugiego. Być może cierpisz z niektórymi i kłócisz się z innymi. Przyjaciel może wywołać twoje wyższe lub niższe tendencje.

Tak jak przyjaciel może wywołać określoną stronę ciebie, podobnie twój partner. Zastanów się nad następującymi pytaniami: Czy moje lepsze ja pojawia się, gdy jestem z partnerem? Czy moje gorsze ja pojawia się, gdy jestem z partnerem? Być może jest to połączenie obu? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach ujawnia się konkretna strona mnie? Zasadniczo, czy lubię siebie w tym związku?

Wasze szczere odpowiedzi na te pytania dostarczają ważnych wskazówek na temat długoterminowego zdrowia i szczęścia w waszym związku.